Co to jest
Fusing jest technologią wyrobu przedmiotów ze szkła polegającą na łączeniu szkła z barwnikami pod wpływem temperatury ponad 800°C.

Historia
Fusing jest dosyć nową techniką szklaną która zaczęła się upowszechniać wraz z wprowadzeniem piecy sterowanych elektronicznie. Co pozwala na dokładna regulację temperatury podczas kolejnych etapów wypału. Jest to konieczne aby szkło podczas studzenia pozbyło się naprężeń które mogą powodować pęknięcia gotowych wyrobów.
Jakie szkło
Podczas fusingu korzysta się z gotowego szkła okiennego (float) lub specjalnych szkieł barwionych w procesie produkcji. Temperatury pracy podczas artystycznego przetapiania szkła mieszczą się w zakresie od 700 do 850 C.
Szkło ozdabia się specjalnymi barwnikami ze zmielonego szkła oraz farbami odpornych na temperaturę.

Jak powstaje szkło przetapiane

Proces tworzenia szklanego przedmiotu zaczyna się od stworzenia projektu i formy którą wykonuje się w negatywie z materiałów odpornych na temperaturę. Gotową formę zabezpiecza się separatorem przed przyklejeniem szkła. Po wykonaniu formy docina się szkło na które nanosi się barwniki oraz materiały zdobnicze.
Następnie na przygotowanej formie umieszcza się szkło które w piecu nagrzewa się do temperatury ponad 800°C. W tej temperaturze szkło mięknie doginając się do formy. Jednym z najważniejszych etapów procesu jest odprężanie polega to na takim schładzaniu szkła by nie miało wewnętrznych naprężeń które mogą spowodować pęknięcie formy po wyjęciu z pieca. Czasem przedmiot po jednym wypale jest jeszcze dodatkowo barwiony i obrabiany i ponownie wraca do pieca na kolejny wypał. Taka metoda pracy ze szkłem wygląda na prostą, wymaga jednak dużego doświadczenia oraz wiedzy.

Zastosowanie we wnętrzach
Elementy i formy ze szkła przetopionego mają szerokie zastosowanie we wnętrzach. Dzięki fusingowi możliwe jest tworzenie rozmaitych przedmiotów, począwszy od niewielkich takich jak oświetlenie, miski, talerze oraz lampy do większych forma: naczynia, szklane obrazy czy rzeźby, przeszklenia okien, ścian w pomieszczeniach, drzwiach, umywalki blaty stołów.
Z niewielkich kawałków szkła można też układać dekoracje ścienne, podobne do mozaiki, nadające wnętrzu wyjątkowy wygląd. Fusing jest też coraz częściej stosowany wśród artystów realizujących projekty typowo artystyczne.