post __ No comments

  Jak zrobić witraż

  Mikołaj Dendys / 13 stycznia 2016 / Witraż

  Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś jak zrobić witraż. Czy jest to trudne lub łatwe. A może chciałeś lub chciałaś spróbować stworzyć witraż samodzielnie. W zachwlę dowiesz się jak przebiega proces wykonania witraża.

   

  Omówienie zlecenia

  Tworzenie witrażu zaczyna się od ustalenia tego co będzie przedstawiał czyli rysunku kolorów i techniki wykonania, tradycyjna w ołowiu albo tiffany’ego (szkło połączone cyną). Są to glowne elementy decydujace o cenie realizacji. Dlatego cenę można dokladnie określić po podjęciu decyzji co do powyższych elementów realizacji. Pierwszy etap realizacji kończy się podpisaniem umowy lub wpłaceniem zaliczki. Następnie przystępujemy do pracy.

   

  Projekt

  Dobry projekt jest jednym z głównych elementów decydujących o ładnym wyglądzie dzieła. W trakcie tworzenia projektu trzeba uwzględnić wszystkie szczegóły techniczne i stylistyczne. Projekt wykonuje się najpierw w pomniejszeniu i oznacza kolory. Wybór jest bardzo duży istnieje kilkaset rodzajów szkła różniących się strukturą kolorem i połączeniem kolorów w tafli. Po akceptacji projekt powiększa się do rozmiaru rzeczywistego 1:1. Następnie należy go skopiować żeby mieć 2 identyczne egzemplarze i rozciąć jeden po liniach podziału rysunku segregując na poszczególne kolory. W zależności od potrzeb wykonuje się też wizualizację gotowego okna. Po sporządzeniu projektu czas na następny etap prac czyli …

   

  Wykonanie witraża

  Proces tworzenia witraży zaczyna się w hucie szkła. Człowiek ręcznie wydmuchuje gorące szkło aby stworzyć z niego taflę. Po uformowaniu prostuje i docina do kształtu prostokąta. Po obróbce szkło trzeba ostudzić w specjalnym piecu, następnie gotowe tafle szkła trafiają do naszego warsztatu.

  hutnik wydmuchujący roztopione szkło

  Wytwarzanie szkła w hucie CC-BY-SA 3.0

  Z gotowej tafli nożem szklarskim wycinamy kawałki według wzorów z rozciętego projektu. Po wycięciu szkieł wszystkie brzegi szlifujemy. Dopiero tak przygotowane szkła układamy na nierozciętym projekcie. Gdy wszystkie szkła zostaną wycięte na specjalnym podświetlanym stole maluje się je aby uzyskać szczegółowy rysunek np. twarzy rąk czy tkaniny.

  tważ anioła do witrażu pomalowany farbą szkliwną

  Kawałek szkła witrażowego z naszej pracowni pomalowanego farbą szkliwną.

  Po pomalowaniu farbę wypala się w temperaturze kilkuset stopni co nadaje jej trwałość i odporność na ścieranie. Wypalone szkła układa się projekcie jednocześnie łącząc każde profilem ołowianym. Po połączeniu lituje się profil cyną.

   

  Montaż

  Na zakończenie myjemy jeszcze wszystkie szkła. A następnie gotowy witraż zabezpieczamy i pakujemy aby bezpiecznie przewieźć na miejsce montażu. Po zamontowaniu robimy jeszcze dokumentację fotograficzną, którą kończymy wykonanie zamówienia.

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   SHARE VIA