post __ No comments

  Sztuka inspirowana witrażami

  Mikołaj Dendys / 13 kwietnia 2016 / sztuka

  Pomimo że sztuka witrażowa istnieje już prawie od 1000 lat nadal jest atrakcyjna i może być z sukcesem wykorzystywana przez współczesnych projektantów i artystów. Zapraszam do obejrzenia współczesnych witraży oraz dzieł których twórcy niewątpliwie czerpali z nich inspirację.

   

  Witrażowy domek w centrum miasta 

  Moją uwagę szczególnie zwróciło dzieło artysty z USA Toma Fruin. W 2010 roku stworzył piękną kolorową makietę domu którego ściany są wykonane z plexiglasu imitującego witraż. Konstrukcja znajduje się w Bridge Parku w Brooklynie i ma wymiary 3,6 x 3,6 metra. Całość prezentuje się bardzo ładnie szczególnie w nocy z podświetleniem z wnętrza. Podsumowując pomysł jak i projekt jest bardzo interesujący o z pewnością zasługuje na uznanie.

   

  Autor tomfruin.com

   

   

  Witraż z historią regionu

  Piękny fasada z abstrakcyjnym witrażem składająca się z 2 okien 18 metrowej wysokości. Znajduje się w klatce schodowej bloku mieszkalnego w Amsterdamie. Ciekawym pomysłem jest jest symbolika okna na którym znajduje się witrażowe przedstawienie historii regionu. Komin nawiązuje do nieistniejącej już fabryki przetwarzającej węgiel na gaz. Pojawiają się też nawiązania do wojny mianowicie brytyjskie myśliwce. Lub odkrycia skarbu w synagodze Linnaeusstrat. W dolnym oknie znajduje się nawiązanie do profesora Ernsta Laqueur prowadzącego badania nad hormonami. Natomiast woda jest nawiązaniem do kąpieliska dla miejscowych robotników. W tle natomiast widać drzewa przypominające o istniejących na tym terenie ogrodach działkowych. Moim zdaniem witraż zasługuje na uznanie z powodu ładnej kolorystyki a także pomysłowej i ciekawej symboliki.

  abstrakcyjny witraż w klatce schodowej bloku

   

  witraż przedstawiający postacie z bajek

  Projekt Stefan Glerum wykonanie Schmit Glas in Lood Atelier zdjęcia Nielsa Gerson Lohman.

   

   

  Słup elektryczny 

  Na zdjęciach znajduje się praca 3 niemieckich studentów uniwersytetu klasseloebbert. Przekształcili oni nudne i nieciekawe słupy elektryczne w Hattingen wykorzystując już istniejący geometryczny podział aby wstawić w kolorowe elementy. Ze względów bezpieczeństwa zostało wykorzystane pleksi co nadaje trochę sztuczny efekt. Pomimo tego aż szkoda że w nie ma takich w Polsce.

  słup elektryczny wypełniony kolorowymi elementami

  słup elektryczny wypełniony kolorowymi elementami

  Projekt - Ail Hwang Hae-Ryan Jeong i Chung-Ki Park

   

   

   

  Inspirowane rowerami

  A na koniec coś co zwróciło moją uwagę i z pewnością spodoba się wszystkim fanom jazdy na rowerze. Artysta z USA robiący ozdoby biżuterię ze starych części rowerowych. W pracy wykorzystuje miedzy innymi szprychy łańcuchy kable i nakrętki. Wszystkie wykonane przez niego wyroby są oczywiście inspirowane rowerami.

  koło rowerowe w którym części zostały wypełnione szkłem.

  Autor Velo gioielli

   

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   SHARE VIA